Bezpieczna jazda samochodem zimą

Zima to czas, w którym zarówno kierowcy jak i piesi powinni mieć wzmożoną czujność. Biały puch padający z nieba, może skutecznie okryć leżący na drogach lód, dzięki czemu bardzo łatwo o poślizg nawet na najlepszych oponach świata. Co więc zrobić by zwiększyć poziom bezpiecznej jazdy zimą? Oto nasze wskazówki:

1. Odśnież cały samochód
Zbyt wielu kierowców pomija odśnieżanie całego samochodu, ograniczając się jedynie do szyb i reflektorów. To duży błąd. Należy przed ruszeniem, koniecznie zmieść zalegający na dachu naszego pojazdu śnieg, gdyż w wyniku gwałtownego hamowania, zasłoni nam szybę przednią, a jazda stanie się niemożliwa do kontrolowania.

2. Sprawdź swoje opony zimowe
Opony zimowe najlepiej wymieniać, gdy bieżnik osiągnie stan 4mm lub mniej. Taka opona nie spełnia już swojego przeznaczenia i nie będzie potrafiła odprowadzić śniegu, co przełoży się na większy uślizg oraz co za tym idzie mniejszą przyczepność pojazdu do drogi.

3. Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy
Nie ma nic gorszego za kierownicą niż brak koncentracji kierowcy, który powoduje nie tylko jazda pod wpływem, ale także rozmowa przez telefon, zdenerwowanie, czy choćby niewyspanie się. Zadbaj zatem o dobry stan swojego zdrowia, oraz o to by czynniki zewnętrzne jak telefon nie rozpraszały Cię podczas jazdy.

4. Dostosuj swoją prędkość do warunków
W mieście jak wiadomo, w większości obszarów obowiązuje ograniczenie 50km/h. Warto czasem zwolnić poniżej 50km/h by dostosować prędkość do warunków na drodze i naszych umiejętności. Zbyt mała ilość osób w Polsce jest po szkoleniach z jazdy po lodzie i śniegu.

5. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania
Nawet jeśli wydaje się Tobie, że sobie radzisz z pojazdem w każdych warunkach, ktoś inny może nie posiadać takich umiejętności. Informuj zatem zawczasu o wszelkich manewrach na drodze, które masz zamiar wykonać. W myśl zasady przepisu ruchu drogowego: Kierunkowskazy służą do informowania innych kierowców o zamiarze zmiany pasa ruchu. Zamiar występuje znacznie wcześniej, aniżeli faktyczne jego wykonanie. Wielu kolizji możnaby uniknąć, gdyby kierowcy stosowali się do tej zasady.

Fundacje Wspierają

IQ.pl - specjaliści od serwerów
Biedronka

Fundacji Patronują