Start projektu pojazdu ratunkowego ResCar

Głównym celem fundacji jest działalność ratownicza w zakresie wspomagania Państwowego systemu ratownictwa. Od początku pomysłu utworzenia rat24 przyświecała mi myśl utworzenia patrolu mobilnego, składającego się z pojazdu oraz osób przeszkolonych w udzielaniu pomocy kwalifikowanej. Przyszedł czas by tę myśl rozwinąć.

Jeszcze przed podjęciem decyzji o utworzeniu fundacji, nawiasem mówiąc na długo przed taką myślą, udzielałem pomocy osobie leżącej na przy chodnikowym trawniku. Było już ciemno i późno, a ulica którą jechaliśmy pogrążona była w półmroku. Gdy dojeżdżaliśmy do miejsca przeznaczenia moja pasażerka powiedziała że zauważyła kogoś leżącego na chodniku. Cofnąłem się, włączyłem światła awaryjne i podszedłem do osoby leżącej. Był to Pan w średnim wieku, od którego dochodziła woń alkoholu. Rozejrzałem się dookoła i dostrzegłem leżacy nieopodal rower oraz potrzaskane butelki w siatce.
Ten obraz jasno pokazywał przebieg wydarzeń. Pan zapewne „pod wpływem” przewrócił się jadąc na rowerze i uderzył w drzewo. Uspokajając Pana, który był zdezorientowany całą sytuacją sprawdziłem czy nie widać jakiejś krwawiącej rany, która wymagałaby opatrzenia. Było strasznie zimno (temperatura spadła grubo poniżej zera), więc zachodziła obawa że Pan uśnie na trawniku i rano ktoś go schowa do czarnego worka. Gdy przejęły go służby miejskie wróciliśmy do domu, z satysfakcją spełnienia.

Mimo sporej radości w głowie chodziła mi jedna myśl. Dlaczego sam nie zauważyłem leżącej sylwetki? Odpowiedź była nader oczywista. Kierowca zwraca głównie uwagę na drogę oraz pobliskie możliwe sytuacje zagrożenia dla niego samego. Nasz umysł wyłącza wszelkie nie potrzebne widoki, by maksymalnie skoncentrować się na procesie przemieszczania.

Tego samego wieczora postanowiłem baczniej zwracać uwagę na pobliskie otoczenie. Od tamtej chwili, zwłaszcza gdy przemieszczam się po mieście wieczorem lub nocą zwracam bardziej uwagę na pobliskie chodniki i trawki.

Skoro ja tak mogę mogliby i inni.. z taką myślą zasnąłem, by o poranku obudzić się z gotowym rozwiązaniem:

Ratownik miejski i mobilny patrol!

Odkąd tamta sytuacja miała miejsce minął prawie rok. Zacząłem wyposażać swoje auto w przydatne w pierwszej pomocy rzeczy. Stworzyłem projekt rat24, który ma być ludzki i dla ludzi. Z czasem jednak bariera braku paru państwowych numerków przekonała mnie do powołania fundacji.

Ktoś mi powiedział kiedyś że żeby ratować należy mieć za sobą sporo zrealizowanych projektów, by inni spojrzeli na fundację przychylnie. – powiem wprost, nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Uważam nawet że bez kompletnie żadnego szyldu każdy może nieść pomoc potrzebującym.

Przy minimalnych dostępnych środkach, na waszych oczach powstanie pierwszy fundacyjny ResCar. Auto przygotowane do służby społeczeństwu, oznakowane i widoczne dla mieszkańców. Auto które nie ma wyręczać służb medycznych czy ich zastępować.. ma dawać poczucie bezpieczeństwa do czas przyjazdu państwowych służb, uzupełniając tym samym aktualny system ratownictwa o aktywne społeczeństwo.

Naszym pojazdem bazowym jest skoda felicia combi, rocznik 2001.

Z zewnątrz zostanie oznakowana folią odblaskową i stosownymi napisami, oraz lampą informacyjną. Wstępny projekt (na zdjęciu jeszcze bez lampy na dachu) wygląda następująco:

Co trafi do wewnątrz?

  1. Plecak lub torba medyczna ze środkami opatrunkowymi, rękawiczkami, kocami termicznymi, chustami trójkątnymi oraz zestawem do resuscytacji.
  2. Pachołki odblaskowe, służące do zabezpieczania miejsca wypadku.
  3. Pojemnik na tzw odpady medyczne.
  4. Gaśnice min. 2x5kg
  5. Koce zwykłe.
  6. Latarki LED w tym czołowe.
  7. Nóż i młotek bezpieczeństwa (najczęściej jest to dwa w jednym).
  8. Rzecz najważniejsza na koniec – przenośny Radiotelefon (byśmy mieli kontakt ze służbami, na mocy odrębnych umów)

Szczegóły z poszczególnych etapów dostosowywania pojazdu znajdziecie na specjalnej stronie projektu.

Każda osoba która chciałaby wesprzeć projekt proszona jest o wpłatę na konto, z dopiskiem „Na ResCar”. Z tego miejsca przypomnę iż fundację mogą Państwo wspierać zarówno finansowo jak również przekazując potrzebne przedmioty. Dane fundacji znajdziecie Państwo w zakładce „Dane i kontakt„.

Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy.

Fundacje Wspierają

IQ.pl - specjaliści od serwerów
Biedronka

Fundacji Patronują