Rośnie liczbaj wypadków z udziałem karetek

Smucą nas zawsze wieści, docierające z całego kraju o kolejnym wypadku karetki. Oświetlone, wyposażone w głośne sygnały tonowe, wciąż stają się ofiarami wypadków na drogach. W takich wypadkach najczęściej poważne rany odnoszą ratownicy oraz przewożeni pacjencji. Karetką z powodu nisko zawieszonego środka ciężkości jest bardzo łatwa do przewrócenia już przy nie wielkim uderzeniu. Warto o tym pamiętać gdy w okolicy zaczyna rozbrzmiewać sygnał pojazdu uprzywilejowanego. Co zrobić by takiego wypadku uniknąć i dać przejechać karetce bezpiecznie? Oto kilka rad:

1. Patrz w lusterka.
Pierwsza zasada: jedziesz, patrz w lusterka. Nie chodzi tu o spoglądanie co skrzyżowanie lub rzadziej, ale o monitorowanie sytuacji dookoła prowadzonego pojazdu na bieżąco.

2. Nie zatrzymuj się przed karetką.
Najgorszym wyjściem z sytuacji jest zatrzymanie swojego pojazdu, gdy z tyłu podjeżdża karetka na tzw „sygnale”. W takiej sytuacji jeśli masz możliwość zjedź na bok, jadąc cały czas do przodu. Zatrzymując się zmusisz ratowników do zatrzymania ich pojazdu, a co za tym idzie do wydłużenia czasu potrzebnego na niesienie pomocy.

3. Ustępuj miejsca w tym samym kierunku.
Jeśli pojazdy przed Tobą lub za Tobą zjeżdżają np do lewej krawędzi jezdni, zjedź do tej samej krawędzi.

4. Daj przejechać
Dojeżdżasz do skrzyżowania z czerwonym światłem? Ustaw się od skrajnej krawędzi jezdni. W przypadku pojawienia się ambulansu, będzie on mógł w sposób sprawny przejechać przez skrzyżowanie, bez oczekiwania na ustąpienie miejsca potrzebnego na przejazd.

5. Nie wchodź na przejście gdy nieopodal dojeżdża karetka.
Nie raz byliśmy świadkami jak tuż pod koła nadjeżdżającej karetki wchodzili piesi. Gdy więc widzisz/ słyszysz nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany, poczekaj aż minie Twoje miejsce przejścia przez jezdnię. Pomożesz zarówno sobie jak i ratownikom.

Wierzymy że te kilka czynności, ułatwią życie nie tylko kierowcom ale przede wszystkim ratownikom, oraz znacząco skrócą czasy dojazdów do pacjentów i szpitali załogom medynczym.

________
foto by (© Grzegorz Gałasiński)

Fundacje Wspierają

IQ.pl - specjaliści od serwerów
Biedronka

Fundacji Patronują